dzisiaj jest: 13 kwietnia 2021. imieniny: Ida, Hermenegilda, Przemysław
 
Regionalny Klub Literacki

     REGIONALNY KLUB LITERACKI utworzono pod koniec 2007 roku przy Bibliotece Publicznej MiG Działoszyn. Celem jego jest organizacja cyklicznych spotkań, wystaw, wieczorków poetyckich oraz konkursów. Taka działalność zachęca do czytania oraz pisania wierszy, które publikowane są w prasie i Internecie. Debiutantom pomagamy zaistnieć na lokalnym i literackim forum. Dajemy możliwość zaprezentowania własnej twórczości m.in. na comiesięcznych Spotkaniach Klubowych w Powiatowej Bibliotece Publicznej oraz w Bibliotece Publicznej w Działoszynie, podczas których dzielimy się naszymi wydawnictwami oraz omawiamy działalność Klubu.

     Wstęp jest otwarty dla wszystkich miłośników poezji i literatury. Jednocześnie zachęcamy do przystąpienia do Klubu.


Najważniejsze wydarzenia:

15 maja 2012 r. - 5-lecie Regionalnego Klubu Literackiego
15 maja 2012 roku odbyło się jublieuszowe spotkanie Regionalnego Klubu Literackiego organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek. Podczas wieczoru poetyckiego swoją twórczość zaprezentowali: Maria Teresa Szczerkowska, Władysława Szmyd-Bąk, Izabela Bill i Adam Piotrowski. Tematyka prezentowanych wierszy była bardzo bogata i zróżnicowana, w których każdy z uczestników spotkania mógł odnaleźć coś dla siebie.
Oprócz utworów naszych poetów wysłuchaliśmy również  utrzymanych w klimacie chrześcijańskim piosenek. Oprawę muzyczną przygotował zaprzyjaźniony chór z Siemkowic, który prowadzi pracująca w Szkole Podstawowej w Raciszynie p. Dominika Brożyna. Klimatu spotkaniu dodały dekoracje i prezentacja mulimedialna na temat Klubu.
Ten wieczorek był 10-tym z kolei w 5-letniej działalności RKL-u.
galeria zdjęć

2008 Publikacja książki Teresy Szczerkowskiej "Działoszyn i okolice"
Ukazała się długo oczekiwana książka pani Teresy Szczerkowskiej opisująca historię Działoszyna. Publikacja wydana przez Urząd Miasta i Gminy Działoszyn przy współpracy Biblioteki Publicznej MiG Działoszyn. Książkę można nabyć w bibliotece w cenie 20 zł

7 maja 2008 r. Spotkanie Poetyckie
W Bibliotece Publicznej odbyło się Spotkanie Poetyckie twórców lokalnych. Mottem spotkania były słowa Jana Pawła II „Pozwól mi się tutaj zatrzymać”. Swoje wiersze prezentowali Maria Teresa Szczerkowska, Władysława Bąk, Zygmunt Sitek, Anna Bęben, Martyna Dębowska, Klaudia Maciołek i Adam Piotrowski. Liczni zaproszeni goście mieli okazję dodatkowo zapoznać się z wystawą poetycką twórców oraz galerią zdjęć Anny Bęben.

5 grudzień 2008 r. "W słowach utopieni..."
W dniu 5 grudnia 2008 r. w Filii Bibliotecznej w Raciszynie mało miejsce rozstrzygnięcie konkursu "W słowach utopieni...". Konkurs miał charakter otwarty i obejmował 3 grupy wiekowe. Zapraszamy do zapoznania się z twórczością poetów.
I kategoria (do 12 lat)
II kategoria (od 13 do 18 lat)
III kategoria (od 18 lat)
galeria zdjęć

20 lutego 2009 r. Spotkanie walentynkowe
W tym dniu w Bibliotece Publicznej MiG Działoszyn zebrali się poeci i miłośnicy poezji. Tym razem pretekstem spotkania stała się miłość. Ponieważ nie ma twórcy, który nie napisałby czegokolwiek o miłości, albo wskutek miłości, regionalnych poetów poproszono o zaprezentowanie wierszy traktujących o szeroko pojętym kochaniu, miłości, przyjaźni, uczuciach...
galeria zdjęć

5 maja 2009 r. Wiara w twórczości RKL
W ramach XVI Dni Kultury Chrześcijańskich w MGOK w Działoszynie odbył się kolejny wieczór poezji. Swoje wiersze recytowali Władysława Bąk, Anna Bęben, Martyna Dębowska, Maria Szczerkowska, Adam Piotrowski oraz nowi klubowicze Anna Nowak i Łukasz Matyja. Oprawę artystyczną przygotowały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Raciszynie pod kierownictwem Magdaleny Piotrowskiej i Anny Bęben, a ciastami i kawą częstowała nas pani Anna Musiał z Biblioteki Publicznej. Patronat nad uroczystością objął Burmistrz MiG Działoszyn Krzysztof Piekarz.
galeria zdjęć

Laureaci II konkursu poetyckiego
Biblioteka Publiczna MiG Działoszyn oraz Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Raciszynie ogłasza listę Laureatów II Edycji Konkursu Poetyckiego „W słowach utopieni” rozstrzygniętego w dniu 11 grudnia 2009 r.
I kategoria (do 12 lat)
II kategoria (od 13 do 18 lat)
III kategoria (od 18 lat)
galeria zdjęć

Antologia RKL
Informujemy iż ukazała się „Antologia Regionalnego Klubu Literackiego”. Książka jest do nabycia w Bibliotece Publicznej MiG Działoszyn w cenie 10 zł.

Maj 2010 Spotkanie z Teresą Szczerkowską i Edwardem Warzychą
W ramach XVII DKCH odbyło się spotkanie autorskie z Teresą Szczerkowską. Dotyczyło ono nazwisk i przezwisk działoszyńskich. Pokaz slajdów z terenów Działoszyna i okolic zaprezentował Edward Warzycha. Podczas wieczorku można było również obejrzeć Kronikę Działoszyna pana Edwarda. Spotkanie zorganizowali Adam Piotrowski, Agnieszka Godszling i Anna Musiał z biblioteki.
galeria zdjęć

Grudzień 2010 III Edycja Konkursu Poetyckiego "W słowach utopieni" pod hasłem "Pochyl się na tą ziemią"    
Konkurs zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną oraz Szkołę Podstawową w Raciszynie. Przy kawie i ciastku w pięknej scenerii Filii Bibliotecznej mieliśmy okazję wysłuchać wierszy zwycięzców konkursu. Interpretowały je dzieci ze SP w Raciszynie. Nagrody rzeczowe dla laureatów wręczyli wicedyrektor Szkoły pani Zdzisława Różańska oraz dyrektor Biblioteki pan Adam Piotrowski. Gala przebiegała przy akompaniamencie muzycznym sióst Sitek. Sponsorami wieczoru byli: Radna sejmiku wojewódzkiego, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej pani Iwona Koperska, Radio Ziemi Wieluńskiej, Cementownia "Warta".
Lista laureatów:
I kategoria (do 12 lat)
II kategoria (od 13 do 18 lat)
III kategoria (od 18 lat)
galeria zdjęć

10 maja 2011 "Moja wiara" spotkanie autorskie z Adamem Piotrowskim 
Wiara to motyw, który przeplata się w całej twórczości autora. Dlatego też nie bez powodu, to jego twórczość poddaliśmy rozważaniom podczas tegorocznych obchodów XVIII Dni Kultury Chrześcijańskiej. Przybyli goście na czele z burmistrzem MiG Działoszyn Rafałem Drabem mieli okazję posłuchać utworów Piotrowskiego w interpretacji młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Raciszynie oraz samego autora. Wieczór zorganizowały panie Anna Bęben ze SP w Raciszynie oraz Anna Musiał i Agnieszka Godszling Biblioteki w Działoszynie. Miłość... w oczach poety to lekarstwo na całe zło świata. „Miłość jest w pomarszczonych twarzach ludzi starych i wpatrzonych oczach
zakochanych. Miłość kruszy serce głaz...mówi poeta i wraz za świętym Augustynem powtarza - Miłość jest we wszystkim i wszystko Jest Miłością” Jak zaklęcie otwierające bramy ludzkich serc i dusz brzmią słowa: kocham Cię!
Słowa „magiczne, które ktoś chce usłyszeć i na które ktoś czeka”. Miłość…tak piękna w swojej prostocie i chwilami tak bolesna jak rozstania. Miłość pełna wyrzeczeń i pytań „Czy masz w życiu odwagi na tyle, by dzielić je ze mną?” Na pytania te poeta stara się dać odpowiedź w swych wierszach, gdy pisze: „Tak dobrze budzić się przy Tobie rano”.  Spotkanie uświetniły dekoracje, poczęstunek oraz piosenki w wykonaniu sióstr Sitek.
galeria zdjęć

9 grudnia 2011 IV edycja konkursu poetyckiego "W słowach utopieni" 
Biblioteka Publiczna MiG Działoszyn, RKL oraz Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Raciszynie zorganizowało IV edycję Konkursu Poetyckiego "W słowach utopieni". Wiersze oceniało jury Jury w składzie: Magdalena Piotrowska, Agnieszka Godszling, Agata Chybińska oraz Mirosława Drab. 9 grudnia 2011 r. w bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej w Raciszynie miało miejsce uroczyste rozstrzygnięcie konkursu. Wszyscy laureaci mieli okazje wysłuchać swoich wierszy w interpretacji dzieci ze SP w Raciszynie, przeplatane piosenkami w wykonaniu pani Dominiki Brożyny i Martyny Dubińskiej. Mottem tegorocznego spotkania były słowa Cz. Miłosza: "Nie wiemy jakie są piekła i nieba ludzi mijanych na ulicy".
Nagrody wręczali pani dyrektor Szkoły Zdzisława Różańska oraz dyrektor Biblioteki Adam Piotrowski. 
Gościem specjalnym wieczoru była pani Władysława Szmyd Bąk.
Laureaci konkursu
galeria zdjęć


Zachęcamy do zapoznania się z biografią naszych autorów oraz ich twórczością: