dzisiaj jest: 13 kwietnia 2021. imieniny: Ida, Hermenegilda, Przemysław
 
Józef Kępiński

Józef KępińskiJózef Kępiński
– emerytowany Działoszynianin, zajmuje się twórczością ludową w postaci malarstwa olejnego oraz rzeźby.


     Maluje od młodych lat na różnych materiałach, tj. drewno, szkło, płótno. Jest autorem kilkuset obrazów m.in. panoramy Działoszyna. Zajmował się również korzenioplastyką. Drugą pasją twórcy jest rzeźbiarstwo. Początki sięgają dawnych lat, kiedy Józef Kępiński reperował, a w późniejszym okresie tworzył ręcznie, zabawki dla dzieci. Od roku 1999 zajmuje się ową sztuką profesjonalnie. Pierwszą pracą rzeźbiarską była Matka Boska (kobieta w chustce). Kolejne dotyczyły również świętych osób. Pierwsze postacie zostały wykorzystane w szopce Bożonarodzeniowej wystawionej przed domem. W swoim zbiorze rzeźbiarz ma także postacie wędkarzy, rybek, ptaków, jest też wąż wypełzający spod drzewa – kusiciel Ewy.
     Przełomem w karierze twórcy stała się wystawa w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Działoszynie.  Od roku 2000 prace rzeźbiarsko-malarskie gościły na różnych wystawach. Poniżej przedstawiamy największe z nich:

  • Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Działoszynie
  • Łódzkim Domu Kultury w Łodzi
  • Powiatowy Ośrodek Kultury w Łodzi
  • Dożynki Prezydenckie w Spale z udziałem Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandrem Kwaśniewskim gdzie p. Kępiński godnie reprezentował powiat pajęczański
  • udział w 85-leciu Województwa Łódzkiego w Łodzi
  • udział w III Ogólnopolskim Konkursie Sztuki Ludowej w Częstochowie
  • nagroda honorowa w konkursie „Malarstwo ludowe i nieprofesjonalne w woj. łódzkim”. W ramach wyróżnienia  obraz przedstawiający zakole rzeki Warty w porze zimowej podróżował po wielu ośrodkach kultury i muzeach m.in. w Krakowie, Piotrkowie Trybunalskim, Opolu, Łowiczu
  • wyróżnienie za udział w konkursie „Barwy wsi”
  • udział w konkursie na rzeźbę ludową w Łódzkim Domu Kultury

     O osiągnięciach artysty pisały m.in. „Dziennik Łódzki - Wiadomości Dnia”, „Siódma prowincja”, „Ziemia Łódzka” czy też „Nasza Warta”.

     Dom p. Kępińskiego odwiedza wiele wycieczek. Jest również zapraszany na spotkania do szkół, przedszkoli oraz gimnazjów nie tylko na terenie naszej gminy.

Dom pana Józefa to swoista galeria, a gospodarz z chęcią po niej oprowadza i o każdej z postaci opowiada niezwykłą historyjkę.
Jego figurki opuszczają również granice naszego Państwa jako upominki dla władz zagranicznych. Trafiły już do Niemiec, Australii oraz Litwy.

Na pytanie: dlaczego maluje Pan stare chaty? – odpowiada:
Mnie i chaty kiedyś nie będzie, ale obraz pozostanie. Może go kiedyś ktoś odnajdzie, odkurzy i przypomni sobie o nas. Ja i chata będziemy wówczas wiecznie żywi.

kliknij obrazek by przejść do galerii