dzisiaj jest: 13 kwietnia 2021. imieniny: Ida, Hermenegilda, Przemysław
 
Jan Kosiak

     W Działoszynie Pan Jan Kosiak zamieszkał w 1964 roku. Przyjechał z rodzinnego Rejowca i został zatrudniony na stanowisku Dyrygenta orkiestry przy Cementowni. Swoją pracę w środowisku niedługo potem uzupełnił powołując do życia zespół „Choreja”, który skierowany był do dzieci i młodzieży. Na przestrzeni lat przez szeregi orkiestry i zespołu przewinęło się ponad tysiąc osób mających szansę uprawiać muzykę na bardzo wysokim poziomie, czego dowodem jest niezliczona ilość nagród zdobywanych przez prowadzony przez Pana Jana Kosiaka zespoły. Dzięki systematycznej i fachowej pracy orkiestra i zespół „Choreja” zdobywały umiejętności pozwalające na poznanie i wykonywanie coraz bardziej wartościowej literatury muzycznej. Należy wspomnieć choćby tylko paru kompozytorów – Bach, Czajkowski, Chopin, Chaczaturian, Moniuszko. Do szczytowych osiągnięć Pana Jana należy zaliczyć wykonywane przez zespół Choreja „Bolero” francuskiego impresjonisty Maurycego Ravela i to w oryginalnej aranżacji z transkrypcją Pana Kosiaka, które to wykonanie było podziwiane i oklaskiwane na wielu polskich scenach budząc ogromny zachwyt i podziw słuchaczy, a w szczególności fachowców. 
     Pan Jan Kosiak wychował i wykształcił wiele pokoleń młodych muzyków. Prowadząc orkiestrę i zespół „Choreja”, zdobył liczne nagrody i wyróżnienia na największych, ogólnopolskich przeglądach i konkursach. Jego szczególne umiejętności i wrażliwość sprawiły, że Działoszyn stał się jednym ze znaczących ośrodków kulturalnych w  województwie łódzkim, a także w całym kraju. Jako człowiek, który zdawał sobie sprawę jak ważna jest w życiu każdego człowieka kultura podejmował wszelkie możliwe działania, aby życie artystyczne i kulturalne w naszej gminie było coraz bogatsze. Pan Jan Kosiak w swej wieloletniej pracy stał się fundamentalną postacią dla rozwoju muzycznego w naszej gminie, ale też niedościgłym wzorcem dla wielu instruktorów i dyrygentów w Polsce, a porównując jakość pracy z zespołami  z innych krajów, jest zdecydowanie osobą, którą moglibyśmy chwalić się na forum międzynarodowym. 

     Te kilka zdań nie wyczerpują tematu wartości praca Pana Jana Kosiaka, ale dają obraz tego, jak Działoszyn i gmina rozwinęły się muzycznie dzięki jego pracy i jak wyróżniała się na tle gmin całego kraju dzięki tej niezwykłej osobie. 

     Rada Miejska w Działoszynie pozytywnie opiniując wniosek Pana Artura Szczęsnego, uchwałą Nr LIV/272/13 z dnia 2 października 2013 r. nadała Panu Janowi Kosiakowi tytuł „Zasłużony dla Miasta i Gminy Działoszyn”.

fot. E.Warzycha